piątek, 30 stycznia 2015

"Ogień" Mats Strandberg & Sara B. Elfgren

Uwaga! Poniższy tekst może zawierać spoilery względem poprzednich części serii. 

Trylogia o mrocznym miasteczku Engelsfors autorstwa skandynawskiego duetu - Matsa Strandberga i Sary B. Elfgren, zawładnęła mną już rok temu, kiedy to czytałem tom pierwszy, Krąg. Trochę czasu już minęło, ale moje odczucia co do tej historii ani trochę się nie zmieniły. A po lekturze Ognia są jeszcze silniejsze. Bo Strandberg i Elfgren dalej zachwycają, zaskakują i niszczą czytelników historią, którą kreują. Ze świecą szukać pozycji, które pochłaniają w równym stopniu, co te o Engelsfors. 

Od wydarzeń z poprzedniego tomu minęło kilka tygodni - Wybrańcy mają przed sobą kolejny rok nauki w liceum. Wiedzą już, kim są, i co je czeka. I mają też świadomość, że spokój, który chwilowo zapanował, nie potrwa długo. Bowiem to, co spotkało ich wcześniej, było zaledwie początkiem. Jednak młode czarownice dalej nie znają do końca swych mocy... ani siebie nawzajem. Co więc je czeka, gdy demony ponownie zaatakują? A może te istoty... już to zrobiły? 

Podczas czytania Ognia wracają uczucia, które towarzyszyły podczas czytania Kręgu. Znowu wydarzenia śledzi się z niesłabnącą ekscytacją, czasem przez ciało przebiegnie dreszcz, w głowie kołatają dramatyczne myśli i chęci, by już wiedzieć, co dalej. Książka jest dość ciężka (bo 700 stron po pewnym czasie przestaje ważyć tyle, co piórko), ale wbrew pozorom nie trzymanie jej jest trudne, a... odłożenie jej. Niestety, człowiek spać musi. 

Strandberg i Elfgren tworzą dodatkowo uzależniających bohaterów, a ściślej bohaterki. Mamy tu kilka dziewczyn i żadna nie jest debilką, żadnej nie ma się ochotę wystrzelić w kosmos, żadna nie doprowadza człowieka do białej gorączki. A o to w młodzieżówkach ciężko. Tutaj każda ma swój świat, swoje problemy, przemyślenia i charakter, własną moc. Historia każdej z osobna byłaby już niesamowicie ciekawa, a połączenie tego wszystkiego, to po prostu bomba, która wybuchnie, gdy tylko otworzycie książkę. 

Autorzy w dalszym ciągu kreują doskonałą, wciągającą akcję, różnorodnych, zostających w pamięci bohaterów, intrygującą i mroczną aurę oraz co chwilę zaskakują. Krąg i Ogień to jedne z najlepszych książek dla młodzieży, jakie czytałem. Thrillery z elementami magicznymi, które pochłoną każdego - nie tylko tych '-naście'. Jeśli autorzy nie zawiodą w ostatniej części, to cóż... będziemy mieli trylogię (prawie)doskonałą. 

Autorzy: Mats Strandberg, Sara B. Elfgren 
Tytuł: Ogień
Tytuł oryginalny: Eld
Rok wydania oryginalnego/polskiego: 2012, 2013
Tłumaczenie: Patrycja Włóczyk
Cykl/seria wydawnicza: trylogia Engelsfors #2
Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca
Cena z okładki: 39,90 zł
Moja ocena: 9/10

KRĄG / OGIEŃ / KLUCZ 

8 komentarzy:

 1. A ja od takiego czasu zwlekam z jej przeczytaniem... Muszę w końcu się za nią wziąć, bo widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No, no, przyjemnie... Już dawno upatrzyłam sobie te książki, potem o nich zapomniałam, a teraz znów je widzę. Mam nadzieję, że prędzej czy później wpadną mi w ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (Lepiej prędzej niż później, serio). :3

   Usuń
 3. Swego czasu dość głośno było o pierwszej części i wówczas chciałam ją przeczytać. Dobrze, że przypomniałeś mi o tej serii, chętnie sięgnę po nieirytującą młodzieżówkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie do przeczytania tej książki najbardziej zachęca... okładka! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz ty co! Ja tu taką recenzję piszę, palce sobie łamię na klawiaturze, a ty, że to okładka cię zachęca! A idźcie wy wszyscy... XDDDD

   Usuń