poniedziałek, 18 sierpnia 2014

"Na psa urok" Kevin Hearne

21... wieków. Tak właśnie, wieków. Tyle oto liczy sobie pewien irlandzki druid imieniem Atticus. O'Sullivan, dla ścisłości. I w ogóle to jest ostatnim z druidów. I mieszka w Arizonie. Prowadzi księgarnię okultystyczną z kącikiem zielarskim, gdzie przygotowuje herbatki dla miłej grupki seniorów. Tylko żebyście sobie czegoś nie pomyśleli - miecz nosi nie od parady! Zabijanie magicznych wysłanników swojego odwiecznego wroga, ukrywanie starożytnej, potężnej broni, rozmowy z bogami (głównie z seksownymi boginiami) i użeranie się z miejscowym sabatem polskich czarownic to dla niego codzienność. A, i jest jeszcze psiak! Oberon, wilczarz irlandzki! Który umie posługiwać się mentalną mową. (I jaki jest fajny!). 

Oto właśnie tom pierwszy Kronik Żelaznego Druida... 

Który niespecjalnie mnie zachwycił. Już na początku wystąpiły między nami ostre zgrzyty. Zostałem zalany masą informacji (w których dominowały specyficzne, trudne irlandzkie nazwy) i nie wszystkie z nich były dla mnie do końca jasne. Klimat był dziwny, a główny bohater, który miał być groźny i kopać tyłki, zachowywał się jak małpa w cyrku. "I dlaczego niby ta seria jest taka popularna?!". 

Z czasem zaczęło się jednak robić lepiej, ciekawiej. Fabuła poszła naprzód, a lektura zaczęła mnie absorbować coraz bardziej. Była krew i bijatyki, a druid przestał być... śmieszny inaczej. I czytało się dobrze! Chociaż wciąż czasem irytowały mnie pewne momenty, zwłaszcza dialogi - mam wrażenie, że duża część z nich powstała z zamiarem rozbawienia czytelnika, jednak mnie śmieszyły co najwyżej gadki Oberona, a reszta była w moich oczach częściej drętwa niż zabawna. Bywa. 

Jednak większą część książki czyta się miło, pojawia się tu dużo mitologii celtyckiej i są też polskie akcenty. No i Oberon! Niekwestionowanie najlepszy bohater z całej książki! Bo jest prosty i szczery, a jednocześnie zabawny. Jak psiak. Na psa urok to ogółem znośne urban fantasy. Nie zachwyciło mnie, jednak jestem zaciekawiony dalszymi losami Atticusa i jego czworonożnego towarzysza i w przyszłości prawdopodobnie sięgnę po tom drugi ich przygód. 

Autor:  Kevin Hearne
Tytuł: Na psa urok
Tytuł oryginalny: Hounded
Rok wydania oryginalnego/polskiego: 2011, 2011
Tłumaczenie: Maria Smulewska
Cykl/seria wydawnicza: Kroniki Żelaznego Druida tom 1.
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Liczba stron: 296
Cena z okładki: 35,90 zł
Moja ocena: 6/10

9 komentarzy:

 1. Prawdopodobnie? Jasne, że sięgniesz. :3 W ogóle nie wiem dlaczego napisałeś, że druid zachowywał się jak małpa w cyrku! :O To jego sposób życia! I Oberon! Masz szczęście, że spodobała Ci się ta postać. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, ma szczęście, bo jak nie... :D
   Atticus żyje 21 wieków, a ludzie mając 60 na karku już zaczynają świrować ze starości. No to co on biedny ma powiedzieć, jak ma 21 wieków? D:

   Usuń
  2. no właśnie, to chyba logiczne, dobrze prawicie, dobrze! :v

   A Ty Rafał... wylyź, nie znasz się xd

   Usuń
  3. Jakiś spisek czy co? ._.
   No bo się zachowywał jak małpa i tyle, co mnie obchodzi jego wiek. Jeszcze jest tak psychiczny, że zamiast zdechnąć zgodnie z naturą, to układa się z boginią śmierci, żyje 21 wieków i jeszcze mu mało i nie chce umrzeć! Patologia! ;_;

   >nie wylyze, bo to mój teren<

   Usuń
 2. Współczuję żyć 21 wieków ;-;
  Recenzja bardzo fajna, chętnie się zapoznam z tą książką, żeby wyrobić sobie o niej własne zdanie. No i muszę zobaczyć jak zachowuje się tak stary druid.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ale jemu jeszcze mało! I nie chce umierać za żadne skarby! Dzięki, a zachowuje się jak... No, jakby miał 21 lat, nie wieków, sam o tym tak mówi (bo też na 21 lat wygląda). :)

   Usuń
 3. Już kiedyś chciałam ją przeczytać, ale jakoś mi umknęła i o niej zapomniałam. Dzięki za przypomnienie więc i już sobie zapisuję. Mitologia jest dla mnie świetną rekomendacją, a ja od czasu do czasu lubię sobie poczytać coś takiego. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może tobie książka bardziej przypadnie do gustu niż mnie. :) Chociaż też lubię mitologie, no ale. :p

   Usuń
 4. Ostatnio próbuję się przebić do takich książek. Muszę ją złapać na wyprzedaży lub w bibliotece to wtedy spróbuję. Chciałabym żeby bardzo mi się spodobała ta książka. :D

  OdpowiedzUsuń