poniedziałek, 28 lipca 2014

"Autostopem przez życie" Przemysław Skokowski

"Autostopem przez życie" Przemysław Skokowski 

Różnie ludzie lubią spędzać wakacje i zwiedzać świat - niektórzy tylko z biurem podróży, przelecieć samolotem całą trasę, a później w klimatyzowanym autokarze odwiedzić najbardziej znane miejsca - lub w ogóle nic nie zwiedzać, a jedynie poopalać się na plaży lub przy hotelowym basenie. Inni natomiast wolą podróżować autobusem lub własnym samochodem, obejrzeć miejsca i te znane, i te nie nastawione na turystów. Ile ludzi, tyle preferencji. Autorzy książek podróżniczych często proponują nam własne drogi zwiedzania i poznawania innych krajów lub po prostu pokazują, jak można robić to ciekawie, unikając turystycznych schematów. Przemysław Skokowski również ma swoją metodę - odważną i na pewno nie dla wszystkich, bo w końcu kto odważyłby się np. przebyć trasę Polska-Birma samotnie, autostopem?

On tak! I nawet napisał o tym książkę - Autostopem przez życie właśnie. Wyprawa z Polski przez Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Laos i Tajlandię aż do Birmy, 26 tysięcy kilometrów z wyciągniętym kciukiem, uśmiechem na twarzy i tabliczką z nazwą miejscowości, do której chce dojechać - tak spędzał tygodnie Przemek. I nie, wcale nie jest szalony! (No, może trochę.) Podczas swojej przygody poznał masę miłych i przyjaznych ludzi, pokazując, że tak też podróżować można, i że wcale w co drugim samochodzie nie czeka gwałciciel czy morderca. Zetknął się z wieloma barwnymi kulturami i zobaczył kraje Azji takie, jakimi są naprawdę, czego nie zapewni żadne biuro czy przewodnik. Spał u osób, które go zapraszali, pod namiotem lub w hostelach, jechał najróżniejszymi pojazdami - od limuzyn, po zdezelowane ciężarówki z gruzem. Widział wielkie miasta, ale również małe wioski z zaledwie kilkoma chatynkami. A w każdym miejscu spotykał ludzi - różnych, odmiennych, wyjątkowych. I o tym w gruncie rzeczy jest jego książka - o autostopie, o malowniczych miejscach i egzotycznych kulturach, ale również o ludziach, a to wszystko okraszone przemyśleniami i masą pozytywnej energii!

Autostopem przez życie to pierwsza książka Skokowskiego, która, jak twierdzi, wyszła mu przypadkiem. Na co dzień prowadzi on bowiem bloga o tym samym tytule, więc ma trochę wprawy w pisaniu i czytanie jego książki to czysta przyjemność, bo jego pióro jest lekkie i przyjemne w odbiorze. Opisuje swoje przygody ciekawie i bez patosu, nie traktuje swojego czytelnika z góry, ale stara się być dla niego po prostu jak kumpel - i jak mówi, trzeba go traktować tak samo, jeśli chce się cieszyć lekturą i ją zrozumieć. I tak jest naprawdę - wystarczy usiąść z książką i zacząć czytać, a reszta już przyjdzie sama: wspaniała przygoda, niezapomniana podróż i masa napotkanych świetnych ludzi!

Oczywiście mamy tutaj też zdjęcia - od Rosji aż po Birmę uwiecznione wiele sytuacji i krajobrazów, które niejednokrotnie zapierają dech w piersiach i przyciągają wzrok na wiele chwil, jednocześnie wywołując uśmiech na twarzy i cień zazdrości, że autor miał okazję zobaczyć te widoki i przeżyć takie rzeczy. Ale jednocześnie zachęca to i motywuje do podróżowania po świecie. Można się też dowiedzieć wielu informacji przydatnych przy tego typu dalekich wyprawach, zwłaszcza, jeśli chodzi o podróżowanie autostopem.

Mnie książka Autostopem przez życie bardzo się spodobała - część opisanych w niej wydarzeń na pewno zostanie w mojej pamięci na długo, tak samo jak sylwetka autora, który wydaje się być osobą bardzo sympatyczną i w swoim pisarskim debiucie przekazuje czytelnikowi dużo pozytywnej energii oraz chęci do podróżowania i zwiedzania świata na własną rękę. Zostawię sobie jego książkę i na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę - chociażby wtedy, gdy będę chciał wyruszyć w autostopową wycieczkę i zobaczyć świat z perspektywy wyciągniętego kciuka. Szczerze polecam wam Autostopem przez życie, nawet jeśli jeszcze dotychczas nie mieliście styczności z literaturą podróżniczą, bo książka Przemka Skokowskiego będzie świetnym początkiem. Takie jest moje zdanie i czekam z niecierpliwością na kolejne tytuły tego autora.

zdjęcia z bloga autora (w książce znajdziecie ich więcej) ;)
JEGO KANAŁ NA YOUTUBE - na blogu można zobaczyć więcej zdjęć z wyprawy, a także przeczytać osobną relację i wiele innych, ciekawych historii z jego podróży po świecie, a na kanale filmiki - nagrane są także sytuacje, które opisywał w książce. :) 

Autor: Przemysław Skokowski 
Tytuł: Autostopem przez życie
Rok wydania: 2014
Cykl/seria wydawnicza: -
Wydawca: MUZA SA
Liczba stron: 432
Cena z okładki: 39,99 zł
Moja ocena: 8/10

6 komentarzy:

 1. Zapowiada się niesamowicie, a taka podróż to marzenie! Chętnie zajrzę na blog autora i zainteresuję się tą książką bliżej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenie, które mam nadzieję, że któregoś dnia się w moim życiu spełni! No może nie porwę się z plecakiem na Azję, ale może jakaś trasa po Europie... :)

   To super! Serio warto. ;]

   Usuń
 2. Takie relacje z wypraw bywają interesujące, też trochę podróżowałam autostopem - ale po Polsce i nie samotnie, bo z przyjaciółkami. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nigdy bym o podróżowaniu autostopem nie pomyślał, ale po przeczytaniu tej książki zmieniłem swoje zdanie na temat tego sposobu zwiedzania i aż marzy mi się taka wyprawa. :)

   Usuń
 3. Ty to chociaż dałeś radę skleić jakąś składną recenzję. Ja po prostu przeczytałam książkę. Przepadłam gdzieś po drodze, bo autor tak fajnie pisał, że aż mi się zamarzyła taka podróż. Czułam się jakby słuchała kumpla, właściwie to chyba było takie założenie, że autor chce być kumplem, kolegą czytelnika. Kupiłam to i jestem bardzo zadowolona.
  Aż żałuję, że nie mogę wszystkiego odłożyć i ruszyć Autostopem przez życie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też to kupiłem, zdecydowanie, ale nie przepadłem aż tak jak ty. :) Chociaż wcale ci się nie dziwię - bardzo łatwo można się przy tej książce rozmarzyć, w końcu taka podróż to wręcz granica snu i jawy. :)
   Ja też na pewno kiedyś wyruszę w podróż autostopem, bo ta książka zmieniła moje postrzeganie tego środka przemieszczania się o 180 stopni! :)

   Usuń