poniedziałek, 15 grudnia 2014

"Zagajnik" John Rector

Okres jesienno-zimowy często swoją ciężką atmosferą zmusza czytelników do poszukiwania lektur o podobnym klimacie. Mroczne, zagadkowe, brutalne powieści - takie najlepiej czyta się w tych miesiącach. Tylko może pojawić się problem, gdy już trzeba coś konkretnego wybrać... Jeśli więc nie macie pomysłu, to mam dla was pewien tytuł: Zagajnik Johna Rectora. Czeka na przeczytanie! 

Dexter McCray budzi się pewnego poranka na łóżku z chaosem myśli, w ubraniu i z ubłoconymi butami. Nie ma pojęcia, co stało się w nocy. Od swojego przyjaciela dowiaduje się, że groził swojej żonie pistoletem. Że znowu mu odwaliło, bo przestał brać leki. Zostaje sam... Jednak w zagajniku opodal domu znajduje zwłoki młodej dziewczyny... z którymi po pewnym czasie zaczyna go łączyć głębsza więź. Teraz pozostaje tylko pytanie: kto ją zabił? To nie mógł być on... A jednak, nie pamięta nic z tamtej nocy... 

Zagajnik przeczytałem w jeden dzień. Gdy już zacząłem, nie mogłem odłożyć. Wątek tajemnicy i wewnętrzne przeżycia głównego bohatera były tak intrygujące, że po prostu nie dało się inaczej. Książka też nie jest długa, więc jak już się ją weźmie do ręki... to wszystko aż prosi, by przeczytać ją całą przy jednym posiedzeniu. 

Bo powieść Rectora jest po prostu ciekawa. Wątek choroby psychicznej Dextera, jego relacji ze zmarłą, odkrycia tajemnicy - to sprawiało, że ciągle myślałem o zakończeniu: jak to się skończy, co wyjdzie na jaw. Język autora jest na wystarczającym poziomie, by Zagajnik czytało się dobrze, a mrok, który wkrada się na karty książki, idealnie pasuje do aury za oknem. 

Przed lekturą trzeba się jednak nastawić na to, że autor nie zaserwuje nam literatury najwyższych lotów, a jedynie zwykły i krótki kryminał, urozmaicony przez specyfikę głównego bohatera.  Książka jest dobra na jedno popołudnie, szybko ulatuje z głowy i nie daje nic oprócz standardowej rozrywki. A jednak, jeśli lubicie takie klimaty, to poszukajcie jej w bibliotekach lub księgarniach! 

Autor: John Rector 
Tytuł: Zagajnik
Tytuł oryginalny: The Grove
Rok wydania oryginalnego/polskiego: 2009, 2014
Tłumaczenie: Katarzyna Maciejczyk
Cykl/seria wydawnicza: -
Wydawca: C&T 
Liczba stron: 184
Cena z okładki: 25 zł
Moja ocena: 6,5/10

4 komentarze:

 1. Lubię takie opowieści, więc nie zniechęcam się, że to jest powieść na raz. Już jestem ciekawa, co też główny bohater zrobił i jaki ma związek ze zwłokami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może i bym sięgnęła bo opisałeś rewelacyjnie taką króciutką książkę, ale okładka... chociaż przecież, nie o okładki chodzi w literaturze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam... zawsze można ją czymś zakryć! ;)

   Usuń
 3. Choroba psychiczna bohatera zachęca mnie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń