sobota, 5 stycznia 2013

"Korona śniegu i krwi" Elżbieta Cherezińska

 
"Korona śniegu i krwi" Elżbieta Cherezińska
Witam serdecznie czytelników! Dziś chcę wam pokazać książkę naszej, polskiej pisarki Elżbiety Cherezińskiej, pt.: „Korona śniegu i krwi”.


To z pewnością wybitna powieść, o dość trudnym do zrozumienia okresie historii - o rozbiciu dzielnicowym. Polska w trzynastym wieku – rozbita na wiele ksiąstewek, rządzonych przez porywczych Piastów. Wszystkich władców jest sporo, więc mogą pojawić się problemy z ogarnięciem ich wszystkich, ale Cherezińska przedstawia wszystko w tak prosty, przejrzysty i ciekawy sposób, że nie sposób ich pomylić, a od książki się oderwać. 
 Akcja jest pełna dynamiki, rozwija się ze strony na stronę. Czytelnik tylko czeka na to, co wydarzy się w następnym rozdziale, lub na następnej kartce. 
Dodatkową zaletą jest dużo liczba wątków, i tych "dużych", głównych, ale też tych "małych", pobocznych.
Raz Bolek Rogatka kogoś porywa i więzi w zamkowej wieży, raz Mechtylda Askańska knuje kolejne intrygi, raz Henryk Probus doznaje cielesnych rozkoszy ze swoją ukochaną, raz Przemysł II wymyka się swojemu wujowi, bo wydaje mu się, że jest już wystarczająco dorosły, aby móc o wszystkim samodzielnie decydować, no znudzonym być nie można (!). 

Szczypta magii, którą książka jest owiana, robi z już i tak świetnej książki, jeszcze wspanialszą lekturę.

Podsumowując, powieść jest po prostu fantastyczna! Czyta się ją z zapartym tchem, nie można się od niej oderwać, a gdy się ją kończy, to z żalem i ochotą na więcej. Zadowoli nie tylko miłośników historii, ale również tych lubiących wartką akcję i oryginalne pomysły!
Geniusz w postaci zapisanych kartek, świetnie nadający się do zekranizowania, choć jak napisała zielona cytryna, niekoniecznie przez Polaków...
=====
Cherezińska ma niezwykły dar dynamicznego obrazowania politycznej gry w dawnych wiekach w sposób ukradziony ze współczesnych filmów akcji. Z wyczuciem tka własną fabularną opowieść, w której jest miejsce na silnie zarysowane drugo- i trzecioplanowe postaci, na elementy nadprzyrodzone i magiczne, na momenty wzniosłe i przyziemne, na walkę i seks, na przyjaźń, zdradę i nienawiść. Powieść liczy ponad siedemset stron i wierzcie mi, że chciałoby się drugie tyle.
salon24.pl
=====
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 719
Oprawa: miękka/twarda
Cena z okładki: 35,90 zł
=====
Moja ocena: 8,5/10
=====
Czytaliście już tą książkę? Jeśli nie to serdecznie polecam! Swoje opinie wyrażajcie w komentarzach.
Cześć, pozdrawiam, Rafał.

1 komentarz:

  1. Ciekawy blog , najlepsze jest to o Niekrytym krytyku. Myślę zupełnie jak ty .
    I jeszcze lubię czytać takie rzeczy o świecie itp.
    Jak te czasopisma . Ciekawy blog opisujący książki .
    Pozdrawiam , Angela .

    OdpowiedzUsuń