środa, 23 stycznia 2013

"Banita" Jacek Komuda

"Banita" Jacek Komuda
Witam serdecznie czytelników! Szczerze powiedziawszy, to nie wiedziałem czego mam się spodziewać po "Banicie" Komudy. Czytałem mieszane recenzje, jedni książkę wychwalali, inni zaś krytykowali. Ja zdecydowanie poprę tych pierwszych.


Książka to obszerne opowiadanie, które śmiało mogło zostać wydane w zbiorze opowiadań, nie wiem dlaczego uczyniono z tego osobną pozycję.
Dużym plusem dla autora jest plastyczny język, którym się posługuje. Łatwo można sobie wyobrazić wszystkie sceny i postaci, a wszelakie pościgi, bijatyki i popijawy niesamowicie przemawiają do wyobraźni. Ja momentami czułem się jak w dobrym filmie akcji!

Cała historia kręci się wokół polskiego Kuby Rozpruwacza (w czasach sarmackich, jak na Komudę przystało), pana Mikołaja Potockiego, który z wielkim upodobaniem bestialsko morduje ladacznice. Powstrzymać go ma pan Jacek Dydyński (znany bohater w powieściach J. Komudy), który w tej opowieści stracił cały dobytek i desperacko poszukuje zarobku. Wynajmuje się więc do ochrony dziwek przed wspomnianym wcześniej Mikołajem Potockim. Ma go po prostu jak najszybciej zabić. 
Podczas wykonywania tego zadania życie pana Jacka zmieni się o 180 stopni, a to za sprawą miłości, która również tutaj jest ślepa. 
Zakończenie lekko mnie zaskoczyło, tutaj Komuda się popisał (chociaż jak to uważa). Końca wam jednak nie zdradzę, zdradźcie go sobie sami. (:

Jeśli ktoś szuka krótkiej, wciągającej opowieści, to ta książka jest w sam raz. Ten 'sarmacki thriller' nie jest złą książką, może zalatuje lekko komercjalizmem (o tak, piniążki, piniążki i jeszcze raz piniążki !), ale mi to nie przeszkadza. Przeczytajcie i oceńcie ją sami. 
=====
Powieść Jacka Komudy p.t. "Banita”, to dobrze napi­sana publi­ka­cja. Jej plu­sem jest cie­kawy wątek główny i z pew­no­ścią zado­woli czy­tel­nika chcą­cego miło spę­dzić wie­czór. Jako minus zali­czył­bym brak wąt­ków pobocz­nych i sądzę, że gdy powieść trafi w ręce bar­dziej wyma­ga­ją­cego czy­tel­nika to nie spełni jego oczekiwań.
Michał Syska - www.apeironmag.pl
=====
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 198
Oprawa: miękka, usztywniona
Cena z okładki: 29,90 zł
=====
Moja ocena: 7/10
=====
 Czytaliście już? I jak?
A swoją sroga wolicie dużą 'księgę' z rozbudowaną fabułą itd. czy może jakieś krótkie opowiadanie, tak na szybko? Piszcie. (:
Cześć, pozdrawiam, Rafał.

7 komentarzy:

 1. Lubię książki krótkie z wartką fabułą. Polecasz coś ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No "Banita" będzie idealny, a oprócz... Może "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego? Tom I to krótki zbiór opowiadań, bardzo przyjemny. ;)

   Usuń
 2. Wydaje sie ciekawa.. jednak ksiazka nie w moim typie ;)
  A blog bardzo fajny i swietnie prowadzony:)

  ZAPRASZAM:
  my-reflections-and-more.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Super blog. Masz naprawdę ciekawy gust, co do książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Blog mi się bardzo podoba i bd tu wpadać ;)

  Co do książki może się zbiorę i przeczytam :)

  my-whole-world-is-crazy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe :D
  Obserwuję,liczę na rewanż. ☻

  best-frieend.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. fajnie, ciekawie piszesz.
  + zgadzam się z osobami powyżej, masz fajny gust
  do wybierania książek.
  oprócz tego wygląd bloga też jest ok.
  zapraszam na świeżo założony blog.
  http://live-while-we-arre-young.blogspot.com/

  lub ten:
  http://we-were-born-to-diie.blogspot.com/
  obserwuję i liczę na rewanż.

  OdpowiedzUsuń