czwartek, 30 stycznia 2014

Stosik #10 - Styczeń 2014

Zaczyna się 2014 rok, ale kończy się styczeń. Miesiąc wielu promocji, przecen i wyprzedaży - również tych książkowych. :> Dlatego mam Wam dzisiaj do pokazania kilka nabytków i jestem z siebie dumny - nie kupiłem żadnej książki w okładkowej cenie, każdą kupioną zgarnąłem taniej, buja! 
Rafał łowca okazji, wow. *o*

wtorek, 28 stycznia 2014

"Bogowie i wojownicy" Michelle Paver

"Bogowie i wojownicy" Michelle Paver 

Już w szkole podstawowej naucza się nas o starożytnej Grecji, dawnym centrum nauki, kultury, sztuki i filozofii. Od dziecka poznajemy tamtejszą historię i rozbudowaną mitologię. Najwyższy z bogów, Zeus, jego żona - Hera, boski posłaniec, czyli Hermes, bogini mądrości i sprawiedliwej wojny, Atena, Afrodyta, uosobienie piękna. Te imiona oraz wiele, wiele innych zna chyba każdy, bowiem greckie mity znane są na całym świecie. Budzą powszechne zainteresowanie, tak samo jak wszystko inne, co związane ze starożytnymi Grekami. Jednak mało kto wie coś na temat wcześniejszych dziejów tej krainy, gdy boski panteon nie został jeszcze uporządkowany, a o założeniu miast takich jak Ateny, Sparta czy Teby nikt nawet nie pomyślał. Michelle Paver stara się ukazać tamte czasy, zabierając swoich czytelników na przygodę do Hellady epoki brązu. 

poniedziałek, 27 stycznia 2014

"Szklany tron" Sarah J. Maas

"Szklany tron" Sarah J. Maas

Celaena Sardothien to zawodowa zabójczyni, najlepsza i najsławniejsza w całym Adarlanie. Mało kto może się z nią równać. Jednak nawet takim jak ona zdażają się błędy i pomyłki. Celaena zostaje złapana i skazana na pracę w kopalniach soli w Endovier - dożywotnio, choć prawie nikt nie jest w stanie tam przeżyć dłużej niż kilka miesięcy. Jej jednak się udaje, wytrzymuje rok niewolniczej katorgi. Gdy wydaje się, że czeka ją kolejny dzień ciężkiej pracy, dostaje propozycję - nie byle jaką, bo od samego księcia Doriana, następcy tronu Adarlanu. Ma walczyć w turnieju o tytuł królewskiej obrończyni. Musi pokonać najgorszych z najgorszych, mistrzów w swoim fachu, jeśli nie chce wrócić z powrotem do Endovier. Nagle jednak uczestnicy konkursu zaczynają ginąć, ich rozszarpane ciała co rusz znajdywane są w zamkowych korytarzach. Celaena musi dowiedzieć się, kto lub co za tym stoi, bo inaczej sama stanie się trupem...

czwartek, 23 stycznia 2014

"Na prastarej ziemi" Amitav Ghosh

"Na prastarej ziemi" Amitav Ghosh

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez spuścizny starożytnych cywilizacji. Egipt, Mezopotamia, Chiny czy Grecja - dokonane tam odkrycia, badania, postawione tezy do teraz budzą podziw i uznanie oraz zastanowienia, jak można było dość do nich, nie posiadając metod znanych współcześnie... Dlatego właśnie antyczne państwa były kolebkami ludzkości. Kwitły tam nauka i kultura, z których do dzisiaj się czerpie. Jednak wojny są okrutne, czas nieubłagany, a żywioły silne i nie wszystko dane jest poznać dzisiejszym ludziom. Pewne rzeczy na zawsze odeszły, zagubiły się w wielkiej historii. Teraz pozostaje badać i szanować to, co zostało. Oraz od czasu do czasu przypomnieć sobie o tym i wybrać się na krótką wędrówkę... na prastarą ziemię.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

"Wszechświaty" Leonardo Patrignani

"Wszechświaty" Leonardo Patrignani

Każdy z nas podejmuje codziennie setki decyzji. Wszystkie w jakimś stopniu wpływają na nasze życie, jedne mniej, drugie bardziej, jednak każda ma swój wkład w powszedność, nie da się temu zaprzeczyć. O tych błahych i codziennych szybko się zapomina, jednak ważniejsze często się przeżywa. Po dokonaniu wyboru, zdarza się, że żałuje się tego postanowienia lub zastanawia, co by było, gdyby wybrało się inaczej: jak to drugie rozwiązanie wpłynęłoby na nasze życie, czy bylibyśmy z niego bardziej zadowoleni... A co, jeśli gdzieś w innym wymiarze została podjęta ta druga decyzja? Jeśli tam dalsze losy ułożyły się według niej? I co, gdy jest tak przy każdym znaczącym wyborze, który jakoś mógłby zmienić życie? Czy uwierzylibyście w te wszystkie światy? Czy chcielibyście spotkać drugiego siebie

czwartek, 16 stycznia 2014

"Krąg" Mats Strandberg & Sara B. Elfgren

"Krąg" Mats Strandberg & Sara B. Elfgren

Człowiek jest tylko człowiekiem. Nie ma nadprzyrodzonych zdolności, a pomóc sobie w życiu może jedynie za pomocą pracy własnych rąk i pomysłowości swojego umysłu. Dlatego jest w stanie tworzyć różne maszyny, wynalazki i wszelkiego rodzaju przedmioty, które znacznie ułatwią mu egzystencję. I przez wieki stał się w tym bardzo dobry, a wciąż potrafi robić nowe, niesamowite rzeczy, które niejednokrotnie zdumiewają i zachwycają do granic możliwości. Dalej jednak nie jest wszechmogący i pewne fantazje muszą pozostać fantazjami. Ale co byś zrobił, mój Czytelniku, gdyby nagle okazało się, że masz zdolność do czynienia rzeczy, które zawsze wydawały Ci się niemożliwe, a ich istnienie było według Ciebie możliwe tylko w książkach i filmach? Co, gdybyś z dnia na dzień zyskał moc...?

poniedziałek, 13 stycznia 2014

"Dziwni" Stefan Bachmann

"Dziwni" Stefan Bachmann

Bycie innym zawsze powodowało niechęć społeczeństwa. Gdy ktoś za bardzo się wyróżniał, robił coś odmiennego z panującymi przekonaniami lub wyłamywał się ze schematów, nie zawsze wychodziło mu to na dobre. A nawet zazwyczaj. Był wykluczany, stawiany w cieniu, pomijany i nielubiany, czasem wręcz nienawidzony. Bo tolerancja nigdy nie była mocną stroną ludzi - i dalej nią nie jest. Segregacje rasowe, prześladowania religijne, zmuszanie do wyznawania czyichś poglądów - wciąż takie rzeczy się dzieją, mimo iż usilnie stara się temu zapobiegać. Przecież nikt nie wybiera sobie wyglądu, miejsca urodzenia, a do wierzenia w co chce ma prawo, podobnie jak z posiadaniem własnego zdania. No niestety - do dziś w niektórych miejscach świata można za coś takiego stracić życie. Podobnie ma Bartholomew, który może trafić na stryczek tylko dlatego, że urodził się podmieńcem... 

piątek, 10 stycznia 2014

"Poszukiwana" Małgorzata Kochanowicz

"Poszukiwana" Małgorzata Kochanowicz

Kraków to piękne, stare miasto z wieloletnią tradycją i kulturą. Od początków państwa polskiego pełniło bardzo ważne funkcje, z czasem stało się stolicą kraju i siedzibą jego władców. To tu, na Wzgórzu Wawelskim wznosi się piękny i okazały Zamek Królewki, w którego komnatach przez lata mieszkały koronowane głowy, to tutaj wysoko w niebo wznosi swe wieże Kościół Mariacki, gdzie codziennie trębacz wygrywa urwany hejnał, to również tu na rynku usytułowane są wytworne sukiennice, w których do dziś echem odbija się szczęk kupieckiego złota. To w tym mieście ludzie wybierają się na relaksujące, długie spacery po okalających Stare Miasto plantach, a ich życie po prostu się toczy - z dnia na dzień, w całkiem spokojnym mieście, bez niesamowicie dużego gwaru i zgiełku, tak jak w europejskich stolicach. Jednak Kraków na początku XX wieku ma też swoją mroczną stronę, z którą codziennie musi się zmierzać pewien detektyw - Witold Korczyński.

sobota, 4 stycznia 2014

Wyzwania i plany czytelnicze na 2014 rok

Cześć! Jest weekend, jest czas, więc postanowiłem dodać krótki (mam nadzieję) wpis o moich planach czytelniczych i wyzwaniach na 2014 rok, bo trochę ich mam i sam nie jestem pewien czy wszystkie dojdą do skutku. Bez zbędnej gadaniny, przechodzę do konkretów - enjoy! 

czwartek, 2 stycznia 2014

"Na szczęście mleko..." Neil Gaiman & Chris Riddell

"Na szczęście mleko..." Neil Gaiman  
ilustracje: Chris Riddell

Jak pewnie już wiecie, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Bez niego ani rusz. Dostarcza bardzo potrzebnej energii do funkcjonowania po nocnej przerwie na sen, dlatego każdy rano powinien je spożywać. Kubek gorącej herbaty, kawy lub kakao, kanapki z ulubionymi dodatkami albo płatki z mlekiem. Ale co, gdy nie ma się ochoty na pieczywo, a mleka w lodówce brak? Nie można wtedy zjeść śniadania, a to jest przecież ogormnie ważna część dnia! 

środa, 1 stycznia 2014

Podsumowanie #04 - Rok 2013


Witam Was wszystkich w 2014 roku! Mam nadzieję, że jesteście wypoczęci po zabawie sylwestrowej i nic Wam nie doskwiera, oraz że z radością i uśmiechem przwitaliście Nowy Rok! :D Jeśli tak, to zapraszam na małe podsumowanie minionych 365 dni, czyli najlepsze i najgorsze książki przeczytane w tym czasie, kilka blogowych statystyk i krótkie omówienie tego, co się działo. Enjoy!